Veterinerlikte Matrix-Ritim-Tedavisi

 

Bu tedavinin mekanizması nedir?
Vücudumuzdaki hücreler, sağlıklı oldukları sürece, ritmik bir şekilde hareket ederler. Eğer bu ritmik hareketler herhangi bir sebeple ‘’bozulursa’’, hücrelerin içinde yaşadıkları ‘’bağ dokusu’’ veya ‘’Matriks’’ dediğimiz dokuda yapışıklıklar olur ve buradaki hücre hareketlerinde yavaşlamalar meydana gelir. Bu durumda hücreler yeterince beslenemez ve ortaya çıkan artık maddeler de bölgeden uzaklaştırılamaz hale gelir. Bunun sonucunda ilgili bölgede öncelikle, hastanın kolaylıkla farkına varamadığı hafif hassaslaşma olur; sonra - özellikle ağrı ile kendini gösteren - ciddi problemler ortaya çıkmaya başlar. Bunlar da zaman içinde yerine göre kas, kemik, kıkırdak, damar sistemleri ve sinir dokularına etki eder.

           İşte Matriks-Ritim-Tedavisi bu süreçlere karşı (bunların oluşmasını önlemede ve eğer oluşmuş ise tedavisinde) kullanılır. Bu tedavi aletinin özel tasarlanmış başlığıyla, vücudumuzun kendine özgü fizyolojik titreşimlerinin aynısı mekanik olarak uygulanarak, özellikle iskelet kasları ve sinir sistemi ağrı vermeksizin, harmonik ve ritmik bir şekilde uyarılır. Bu işlem sonucunda metabolizma süreci çok kısa zamanda tekrar normal haline döner. Böylece dokularda hücresel düzeydeki iyileşme ve rejenerasyon süreci tekrar başlatılmış olur.

Bu tedavi nasıl geliştirildi?
 

            Matriks-Ritim-Tedavisi Almanya’nın Erlangen Üniversitesinde yapılan, hücre biyolojisi ile ilgili, klinik tabanlı bilimsel araştırmaların sonucunda geliştirilmiş bir tedavi biçimidir. Bu araştırmaları yapan bilim adamları hücreleri canlı/yaşayan hallerinde gösteren, ‘‘vital mikroskop’’ dediğimiz mikroskoplar yardımıyla inceledikleri özelliklerden yola çıkarak, fizik tedavi veya fizyoterapide başarılı şekilde kullanılan yeni bir tedavi yöntemi geliştirmişlerdir. 
 
 

                         
          
                           
 Sağrı bölgesi kaslarına yapılan uygulama.             Sırt ve bel bölgesine yapılan uygulama.
 
 
                  
 
 Tendonların tedavisi.                                          Eklem bölgesinin tedavisi.
 
 
 
 Bu sistem ile hangi hastalıkları tedavi edebiliyoruz?
 
Rehabilitatif olduğu kadar koruyucu olarak ta kullanılan Matriks-Ritim-Tedavisi`nin uygulandığı başlıca endikasyonlar :
-
Kas sertliklerinde, kasılmalarda
-
Kas erimelerinde
-
Bağ ve tendon problemlerinde
- Sınırlanmış eklem hareketliliğinin artırılmasında (posttravmatik, ahır istirahatı sonrası,
Artroz)
-
Boyun, sırt ve bel problemlerinde
-
İyileşmeyen kronik yaralarda,mikrosirkülasyonun deri ve derialtında yeniden oluşturulmasında
-
Teşhisi konulamayan topallıklarda
-
Veteriner hekiminin tedavi planının desteklenmesinde
-
Elastikiyetin ve plastisitenin yeniden oluşturulmasında
-
Akut ve kronik ağrıların dindirilmesinde (kasların aşırı gerilmesinde, Kasılmalarda)


 

Matriks-Ritim-Tedavisi ayrıca bir çok tedavi yöntemiyle çok uyumlu bir şekilde birlikte kullanılabilir.

Hastalık ve sakatlıkların dışında Matrix-Ritim-Tedavisinin uygulandığı diğer alanlar:
- Koruyucu olarak, Kas ve Tendon problemlerinin ortaya çıkmasının engellenmesinde
- Hareketliliğin en ideal seviyeye ulaştırılmasında
- Atların yarışmalara hazırlanmasında (Kasların en  iyi düzeye getirilmesinde)
- Ağır antrenman ve yarışmalardan sonra  (Rejenerasyonun kısa sürede gerçeklesmesinde)
 

 


Matrix-Ritim-Tedavisi

 

 

Özellikle kronik hareket ve sinir sistemi hastalıklarında vücudun kendi kendini onarmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Hareket sistemi problemleri genelde ilk başta kasların kasılıp sertleşmesiyle kendini gösterir. Ekstremitelerde topallıklar ortaya çıkarken özellikle boyun kaslarında elle hissedilebilir sertlikler oluşabilir veya atın çalışmalardaki motivasyon düşüklüğü ve isteksizliği dikkati çekebilir. Kas sisteminde değişik sebeplerden dolayı kısalmalar oluşabilir. Bu kısalmaların yol açtığı ağrı ise nadir görülen bir durum değildir. Hafif derecedeki ağrıyı hisseden atlar, hareket halindeyken kendilerini sakınarak yürümeye başlarlar. Özellikle süratlide rahat ve esnek yürüyüşün yerine, adım uzunluğu kısalmış ve gerginliği artmış bir yürüyüş ortaya çıkar. Bu belirtiler çoğu zaman dikkat çekmeyecek kadar hafif olduklarından, binici ve antrenörler tarafından zor fark edilebilirler. İlk belirtiler olan kaslardaki elastikiyetin azalması ve yürüyüşlerdeki ritim bozuklukları yine çoğu zaman fark edilmez.

Klasik muayene, görüntüleme ve tedavi yöntemlerinin, bu gibi sorunların teşhis ve tedavisinde yetersiz kalıp, çoğu zaman da yüksek ücrete tabi oldukları, yıllar içerisinde gerçeklik kazanmıştır. 

 

           Boyun kaslarına yapılan uygulama.

 

 
<< Geri Dön